Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek

 

MUZEUM DOMKÓW LALEK, GIER I ZABAWEK

Placówka odznaczona certyfikatem NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY NA MAZOWSZU w 2021 r.

 

Od dziesięcioleci dawne domy dla lalek fascynują nie tylko turystów w muzeach zabawek ale też historyków, badaczy kultury i przemian społecznych, a także architektów, scenografów i kolekcjonerów. W historycznych, miniaturowych wnętrzach tkwi niezwykły urok i czar, który sprawia, że niemal nikt nie przechodzi obok nich obojętnie.

U jednych zainteresowanie wzbudza aspekt techniczny – w jaki sposób te miniaturowe domy są zrobione, jakich użyto materiałów do ich budowy i w jaki sposób do tak małych lamp „dociągnięto równie mały prąd”? Innych odbiorców pociąga historyczny klimat wnętrz, stroje z epoki, pieczołowicie odtworzone detale dnia codziennego – niezwykłe dokumenty minionych czasów. Wiele osób zachwyca się artyzmem, kunsztem wykonania, pomysłowością i cierpliwością twórców tych filigranowych światów.

Niezależnie od powodu zaciekawienia – jedno jest pewne, domki przenoszą nas w przeszłość – do innych czasów, innych mód i gustów, sposobów życia, prowadzenia domu, spędzania wolnego czasu. Roztaczają czar, któremu trudno się oprzeć.

Muzeum mieści się w dwóch Oddziałach oddalonych od siebie 3-minutowym, miłym spacerem, przez Stare Miasto w Warszawie.

ODDZIAŁ GŁÓWNY MUZEUM

Podwale 15, Stare Miasto, Warszawa

Muzeum prezentuje dwie wystawy stałe. Główna ekspozycja to wystawa „W świecie dawnych domków dla lalek”, której trzon stanowi ponad 150 w pełni wyposażonych klasycznych domów lalek, a  także sklepów, szkół, szpitali, zakładów fryzjerskich i usługowych oraz innych obiektów. Eksponaty pochodzą z całego świata, najstarsze liczą ponad 200 lat.

„Wystawa zabawek sakralnych” to unikatowy zbiór miniaturowych kaplic, ołtarzy i kilkudziesięciu lalek w habitach oraz strojach obrzędowych a także postaci w strojach ślubnych z różnych kultur i religii.

W kolekcji – prawdopodobnie największej i najciekawszej w tej części Europy – znajduje się kilkanaście tysięcy miniaturowych przedmiotów i zabawek, a także bogaty zbiór dawnych gier i układanek.

ODDZIAŁ WYSTAW CZASOWYCH

Krzywe Koło 2/4, Stare Miasto, Warszawa

Oddział przeznaczony jest do prezentacji różnorodnych wystaw czasowych o tematyce związanej z dawnymi zabawkami i grami, a także przybliżających twórczość współczesnych artystów i rzemieślników. W oddziale można zatem obejrzeć wystawy lalek artystycznych, zabawek o określonej tematyce czy okresie powstania, a także ekspozycje edukacyjne.

OFERTA EDUKACYJNA

Placówka oferuje różnorodną ofertę edukacyjną, której ważnym aspektem jest trening uważności, mentalny odpoczynek i wyciszenie zwiedzających.

Podczas lekcji muzealnych, dostosowanych tematycznie i tempem narracji do wieku uczestników, zwiedzający poznają historię i funkcję jakie pełniły dawniej domki dla lalek. Rozwiązują zadania i zagadki, przybliżające zjawiska i słownictwo związane z architekturą, techniką, rzadkimi zawodami, sposobem życia i funkcjonowania w dawnych czasach: domów, szpitali, sklepów czy zakładów usługowych.

Starsze dzieci i młodzież wypełniają zdobytymi hasłami arkusz GRY MUZEALNEJ, zaś najmłodsi uczestnicy otrzymują zadanie wykonania przy pomocy specjalnych pieczątek PROJEKTU KWIACIARNI.

Zajęcia prowadzone są w obu Oddziałach i trwają około 2 godzin zegarowych.

 

FUNDACJA

Muzeum jest prowadzone przez Fundację Belle Époque, która powstała, aby propagować wiedzę i świadomość społeczeństwa odnośnie roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, ze szczególnym uwzględnieniem domków dla lalek i miniatur, jako dokumentu dawnych czasów, bogatej dziedziny sztuki i rzemiosła, zjawiska kulturalno-społecznego i edukacyjnego.

Za swą działalność w sferze kultury i edukacji Muzeum otrzymało wiele wyróżnień, nagród i certyfikatów.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera